آموزش آداب غذاخوردن به کودکان

آموزش آداب غذاخوردن به کودکان

آموزش آداب غذاخوردن به کودکان

برای آموزش غذا خوردن به کودکان ابتدا باید او را به این باور برسانید زمان صرف غذا یکی از لذت‌بخش ترین لحظه ها در هر خانه ای است و رفتار مناسب هنگام غذا خوردن ، این فرایند را زیباتر و خوشایندتر نیز می کند. به فرزند پیش‌دبستانی خود بیاموزید پشت میز یا سر سفره باید مودب باشد.

حرف زشت نگوید و غذایش را مرتب بخورد و باعث به هم ریختگی میز نشود. البته باید انتظار واقع‌گرایانه از او داشته باشید و این روش تربیتی را تا زمانی ادامه دهید که بالاخره کودک به آن عادت کند. این نوع آموزش و آموزش های استقلال یابی به کودک ، خودش یک مهارت استharmontblainescarpe marellaabiti coralblueoutlet borsegabsoutlet giga-sport chilloutsmutze donkeywinkekatze blundstoneoutlet borsalamilanesa lamilanesaborse fracominaabiti akuschuhe von-dutch ovyescarpe lamilanesaborse و کار کردن با بچه ها در تمام سنین و و انواع مختلف توانایی ها، می تواند حتی شما را به یک کاردرمانگر ماهر تبدیل کند!

 

آموزش آداب غذاخوردن به کودکان
آموزش آداب غذاخوردن به کودکان

 

آموزش آداب غذا خوردن به کودک

  • اگر کودک شما عادت دارد که ظرف پر از غذای خود را روی زمین پرتاب کند غذای او را کم کم بکشید تا با انگشتانش آن را بخورد و پس از پایان دوباره از ظرف اصلی برایش غذا بریزید.
  • در مواقع  غذا خوردن در پشت میز که امکان کثیف شدن کف زمین وجود دارد، با روزنامه ی باطله کف زمین را بپوشانید و پس از غذا آنها را مچاله کنید و در سطل زباله بیندازید.

آموزش غذا خوردن به کودکان، سن شروع

  • اگر کودک شما روی میز غذا می خورد قبل از شروع غذا یک نایلون شفاف که شکل های قشنگ و جذابی نیز دارد روی میز بیاندازید تا میز کثیف نشود. پس از پایان صرف غذا، نایلون را جمع کنید و داخل سطل زباله بیندازید.
  • اگر کودک شما عادت دارد که در حین غذا خوردن دستان چرب خود را داخل موهایش کند، یک نایلون بی رنگ روی سرش بکشید تا موهایش را کثیف نکند؛ همانطور که خود شما در حمام نایلون روی سرتان می کشید.
  • اگر خواستید کودک شما شیری را که می نوشد روی زمین نریزد، از او بخواهید که شیر را بانی بمکد.
  • صندلی بلند کودکتان را هر چند وقت یک بار با آب بشویید.
  • پشت صندلی غذاخوری کودک یک سبد بیاویزید و دستمال ها و تمام چیزهایی را که در حین غذا خوردن به آن نیاز دارید، در آن بگذارید.
  • اگر کودک به اندازه ای رشد کرده است که به صورت طبیعی پشت میز غذاخوری بنشیند، اما هنوز به طور کامل راحت نیست، یک صندلی مناسب قد او بخرید.
  • قاشق و بشقاب و قابلمه اسباب بازی می‌تواند ایده خوبی برای هدیه تولد یک سالگی کودک و یا بعد از آن بوده و به رابطه بهتر فرزندتان با غذا، استقلال و رعایت آداب و لذت بردن از آن کمک کند.
  • برای آموزش آداب غذا خوردن همراهی کودک در مراحل آماده سازی غذا با مادر یا پدر هم یکی دیگر از نکات ریز، ولی کارساز در بهتر غذا خوردن فرزندان است

 

آموزش آداب غذاخوردن به کودکان
آموزش آداب غذاخوردن به کودکان

 

استقلال کودک در غذا خوردن   

چگونه می توانم به کودکم یاد دهم که خودش غذا بخورد ؟

داشتن برنامه ای منظم برای غذا خوردن به کودک کمک می کند تا رفتارهای صحیح تغذیه ای را از شما و اعضای خانواده اش فرا بگیرد این عمل به رشد مهارت های اجتماعی او نیز کمک می کند و موجب ارتباط راحت تر و بیشتر او با دنیای بزرگترها می شود.

برای یاد دادن غذا خوردن به کودک نوپا یا بچه های سنین پیش از دبستان به طرق زیر می توان اقدام کرد:

– خوردن غذا با دست
– خوردن غذا با قاشق
– خوردن غذا با چنگال

آموزش آداب غذاخوردن به کودکان
آموزش آداب غذاخوردن به کودکان

هر کدام از اینها در واقع مهارت مستقلی هستند و معمولاً در سنین مختلف کسب می شوند. استفاده از تجربیات و سپس استراتژیهای کاردرمانی برای کمک به استقلال کودک در غذا خوردن ضروری است. اگر کودک شما تمایل به خوردن غذا با دست دارد، حتما قاشقی مناسب در دسترسش قرار دهید و در هر فرصت مناسبی به آرامی به او پیشنهاد کنید که می‌تواند غذایش را با قاشق کوچکش بخورد؛ به او توضیح دهید که به این شکل می تواند بهتر و تمیزتر غذا بخورد، حتی اگر کودک این توضیحات را به سرعت عملی نکند، ولی بدانید که آن‌ها را ضبط می‌کند و بعد‌ها به کار خواهد گرفت.

روابط عمومی زی زی
ارسال دیدگاه