مزایای استفاده از اسباب بازی چوبی

مزایای استفاده از اسباب بازی چوبی

مزایای استفاده از اسباب بازی چوبی

بافت طبیعی اسباب بازی های چوبی باعث بر انگیخته شدن احساسات درونی کودک می شود. زیرا کودکان با لمس کردن بافت چوب حس کشف را در درون خود تقویت می کنند. این مزیت وقتی با امکان ترکیب و ساخت اشکال مختلف همراه می شود تاثیر گذاری چند برابری خواهد داشت. در تکمیل این مطلب باید گفت که یک قطعه از اسباب بازی چوبی حاصل عمر درخت و سال های متفاوت رشد و ایجاد حلقه های رشد سالیانه متفاوت است. وقتی کودک با یک اسباب بازی چند تکه بازی می کند دائما با خطوط و نقوش متفاوت و جدید روبرو می شود که می تواند با استفاده از آن ها در حالات مختلف، کاربردی متفاوت را برای آن ها خلق کند تا بدین صورت دیگر نگرانی از بابت تکراری شدن اسباب بازی وجود نداشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر از ماهیت چوب و بافت چوب می توانید از این مطلب استفاده کنید:

اغلب اسباب بازی های فکری چوبی یا پازل ها و جورچین ها بسته نیستند و ماهیت بازی دارند. باز بودن ماهیت اسباب بازی های چوبی به این معنی است که کودک شما می تواند با یک اسباب بازی چوبی به چند روش مختلف بازی را انجام دهد. این مورد را بسیاری از افراد در اسباب بازی چوبی برج هیجان یا همان جنگا (Jenga) تجربه کرده اند که بعد از تکراری شدن بازی چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان، توانایی های خود را در معماری و سایر هنرها آزمایش می کنند!

اسباب بازی های چوبی به خوبی با شکل و حجم توپر خود و با کم ترین تغییر حالت یا دفورمگی، سبب ایجاد هماهنگی بین عصب و عضله و دست و چشم می شوند. این مورد در بعضی از اسباب بازی های ساخته شده با دیگر متریال های مورد استفاده مانند انواع پلاستیک یا فلزات هم دیده می شود، اما قابل مقایسه با چوب نخواهد بود. اسباب بازی های پلاستیکی در اغلب موارد و در گزینه های بی کیفیت و ارزان، حاوی مواد شیمیایی و سموم مضری برای کودکان هستند در حالی که اسباب بازی های چوبی این آلودگی های شیمایی را ندارند. البته برخی از گونه های چوبی هم وجود دارند که نباید از آن ها در ساخت اسباب بازی های چوبی استفاده کرد. گونه هایی مانند ابونی یا آبنوس، ونگه و چند چوب دیگر که می توانید در مطلب انواع چوب با خصوصیات آن ها آشنا شوید.

مزایای استفاده از اسباب بازی چوبی
مزایای استفاده از اسباب بازی چوبی

در اغلب اسباب بازی های بی کیفیت پلاستیکی هرچقدر از زمان خریدشان می گذرد، به خصوص در اسباب بازی های قدیمی تر، خطر و آسیبی که به کودکان می رسانند بیشتر می شود اما اسباب بازی های چوبی از منابع ایمن و بدون ریسک تهیه می شوند که در آن چنین مشکلاتی پدید نمی آید. در بیشتر گونه های چوبی حتی اگر کودک شما چوب را در دهان خود هم بگذارد آسیبی به لثه هایش نمی رسد و کودک با خیال راحت می تواند از اسباب بازی های چوبی برای چندین سال استفاده کند. البته در این حالت نباید از چوب هایی با بافت نرم مثل نراد استفاده شود چون امکان جدا شدن الیاف چوب با برخورد دندان کودکان وجود دارد. برای ارزان تر کردن اسباب بازی و ساخت قطعات بزرگ تر می توان از این چوب های نرم هم استفاده کرد که در سنین بالاتر دیگر برای کودک خطری ندارد. اسباب بازی هایی مثل اسب چوبی، ماشین های چوبی بزرگ، چوب های جادویی و قطور، لگو و ساخت خانه های اسباب بازی، عروسک های چوبی، مجسمه های چوبی و لذت بخش ترین دوران زندگی کودکان یعنی زندگی در یک خانه چوبی اسباب بازی از جمله این موارد هستند.

اسباب بازی های چوبی آلودگی صوتی کمی دارند و به بیان بهتر آلودگی صوتی نخواهند داشت. آلودگی صوتی اسباب بازی ها، سبب پریشانی کودک و والدین آن ها می شوند. در نقطه مقابل در یک اتاق با اسباب بازی های طبیعی و چوبی محیطی ساکت تر و آرامش بخش تری ایجاد می شود که به رشد و خلاقیت کودکان هم کمک می کند. البته در این بین برخی اسباب بازی های غیر چوبی هم وجود دارند که از اسباب بازی های چوبی هم بی صدا تر هستند؛ اما به جز عروسک و خرس پارچه ای بچه به اسباب بازی های دیگری هم نیاز دارد که پارچه و کرک نمی توانند جای آن ها را پر کنند!

در حال حاضر بیشتر فروشگاه های اینترنتی و اسباب بازی فروشی های سطح شهر اسباب بازی های چوبی را موجود دارند و به فروش آن ها می پردازند. اما نکته نا امید کننده اینجاست که این فروشگاه ها اصلا از تنوع لازم برخوردار نیستند و گاها قیمت هایی غیرمنطقی و فضایی دارند. اما نکته امیدوار کننده اینجاست که خوشبختانه روند رشد و تنوع اسباب بازی های چوبی در حال افزایش است. اسباب بازی های چوبی بر عکس سایر اسباب بازی ها به راحتی نمی شکنند. همان طور که می دانید شکستگی در مواد مختلف سبب ایجاد لبه های تیز می شود و با شکستن اسباب بازی، قطعات تشکیل دهنده وسایل بازی تبدیل به قطعات کوچک تر می شوند که برای بچه ها بسیار خطرناک هستند.

مزایای استفاده از اسباب بازی چوبی
مزایای استفاده از اسباب بازی چوبی

اسباب‌بازی چوبی

از گذشته تا به امروز کودکان در پی ایجاد سرگرمی برای خود بوده اند. در هزاره‌های پیشین کودکان خود با تقلید از وسایل بزرگترها اقدام به ساخت اسباب‌بازی می‌کردند اما کم کم با رشد تمدن و زندگی اجتماعی ساخت اسباب‌بازی نیز مانند رشته‌های دیگر به سوی تخصصی شدن قدم برداشت و جوامع مختلف سعی کردند با استفاده از متریال‌های سنگ، فلز، سفال و چوب اسباب‌بازی‌هایی برای سرگرمی کودکان خود بسازند.
استفاده از چوب به عنوان مواد اولیه ساخت اسباب‌بازی از گذشته‌های بسیار دور رایج بوده است. در کشفیات باستان‌شناسی اسباب‌بازی‌های زیادی از جنس چوب به دست آمده است که وسیله سرگرمی کودکان در گذشته بوده است.
کم کم با پا گذشتن انسان به قرن 20 ام ساخت اسباب‌بازی‌ها به سوی صنعتی شدن رفت و به همین علت اسباب‌بازی‌ها با استفاده از مواد اولیه پلاستیک برای کودکان تولید شد. پلاستیک به دلیل سبک بودن و زود شکل گرفتن خیلی زود جای خود را در این صنعت به دست آورد.

مزایای استفاده از اسباب بازی چوبی

مضرات اسباب‌بازی پلاستیکی

با پیشرفت هرچه بیشتر زندگی انسان و ماشینی شدن این زندگی، نیاز کودکان به سرگرم شدن با اسباب‌بازی بسیار گسترش یافت، افزایش تقاضا باعث افزایش تولید در حد غیر استاندارد شد به گونه ای که امروز اکثر وسایل و اسباب‌بازی‌های کودکان از پلاستیک‌هایی ساخته می‌شود که اعتبار چندانی به بهداشتی بودن آنها نیست. یکی از مواد مضر پلاستیک که ممکن است منجر به بروز بیماری‌ها و مشکلات عدیده ای برای کودکان شود بیسفنول آ (BPA) است. این ماده یکی از مواد اولیه موجود در پلاستیک است که در صورت گرم شدن پلاستیک آزاد می‌شود و با ورود به بدن باعث ایجاد اختلال در عملکرد غدد و ترشح هورمون‌ها می‌شود. بیسفنول آ یکی از عوامل سرطان زا شناخته شده است. به همین علت خانواده‌ها در هنگام خرید اسباب‌بازی‌های پلاستیکی خصوصا برای کودکان کوچک که اسباب‌بازی را به دهان می‌برند باید دقت داشته باشند و عبارت فاقد بیسفنول (Free BPA) را حتما چک کنند.
علاوه بر آن افزایش تقاضا باعث افزایش دور ریزی اسباب‌بازی‌ها شد. عمر مفید هر اسباب‌بازی در حدود 3 تا 6 ماه است و پس از آن، اسباب‌بازی دور ریخته می‌شود. از آنجایی که پلاستیک یک متریال غیر قابل تجزیه است افزایش این ماده در زمین با توجه به تجزیه ناپذیر بودن آن باعث آلودگی محیط زیست شده است.

والدین باید سعی کنند از خرید اسباب‌بازی‌هایی که عمر کمی دارند و از پلاستیک مرغوبی تهیه نشده اند پرهیز کنند. اگر کودکتان از این اسباب‌بازی زده شد در صورت سالم بودن اسباب‌بازی آن را در اختیار کودکان نیازمند قرار دهید و روانه سطل زباله نکنید.

مزایای استفاده از اسباب بازی چوبی
مزایای استفاده از اسباب بازی چوبی

اسباب‌بازی دوستدار محیط زیست

در عصر حاضر برخی از تولیدی‌ها و کارخانجات اسباب‌بازی برای بالا بردن سطح کیفیت محصولات خود و ایمن سازی کودکان در برابر مضرات استفاده از پلاستیک اقدام به ساخت اسباب‌بازی با متریال چوب کرده‌اند. استفاده از چوب در اسباب‌بازی علاوه بر کمک به حفظ محیط زیست در سلامت کودکان می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.این اسباب‌بازی‌ها در انواع متفاوتی از جمله: ماشین‌ها، پازل‌ها، جورچین‌ها، عروسک‌ها، مکعب‌های ساخت و ساز و … ساخته شده اند.

 

مزایای استفاده از اسباب‌بازی چوبی

سازه‌های چوبی در عصر بتن و آهن که بسیار سخت و سردند باعث حفظ رابطه انسان با طبیعت می‌شود. چوب به خودی و خود یک جاندار محسوب می‌شود و انسان توانایی برقرار ارتباط بهتری با آن دارد.استفاده از چوب به لحاظ روانی برای کودکان بسیار مطلوب تر است.
اجرای آسان اشکال در اسباب‌بازی چوبی و سبک بودن آن باعث می‌شود کودک در استفاده از آن به مشکلی بر نخورد. همچنین چوب از آلودگی صوتی کمتری برخوردار است و در طول روز از خود اکسیژن ساطع می‌کند که به بهتر کردن هوای اطراف کودک کمک زیادی می‌کند.
ابزار چوبی با صیقل خوردن، آسیب‌های وارده به کودکان را به حداقل می رساند. از آنجایی که چوب به راحتی نمی شکند می تواند متریال مناسبی برای انواع اسباب‌بازی کودکان باشد.
چوب‌ها رسانای گرما نیستند و در مقابل گرما به سرعت آب نمی شوند. این خاصیت چوب گزینه بسیار خوبی برای استفاده از قاشق‌های چوبی برای کودکان است. علاوه بر اینکه ماده مضری از خود در هنگام گرم شدن خارج نمی‌کنند می تواند باعث تسکین خارش لثه نوزادان نیز شود.

مزایای استفاده از اسباب بازی چوبی
مزایای استفاده از اسباب بازی چوبی

چوب به دلیل انعطاف پذیر زیاد در برش خوردن به هر شکلی در می آید. از چوب برای ساخت انواع اسباب‌بازی با انواع کاربرد می توان استفاده کرد.
چوب دارای ماندگاری زیادی است. اگر از اسباب‌بازی چوبی به خوبی نگه داری شود. توانایی ماندگاری سالهای سال را دارا می باشد. مقاومت چوب در مقابل آسیب‌های فیزیکی و شیمایی زیاد است و این یکی از دلایل ماندگاری بالای آن است.سمباده زدن آن باعث رفع آسیب‌های سطحی می‌تواند شود.
تحقیقات نشان داده است که چوب یک ویژگی خاص دارد و آن جرم کشی طبیعی است. ثابت شده است میکروب و باکتری در وسایل فلزی و پلاستیکی سریعتر رشد می‌کنند تا وسایل چوبی.
مهمتر از همه انتخاب چوب به عنوان متریال اسباب‌بازی به نفع طبیعت خواهد بود زیرا تجزیه پذیر است و در صورت رها شدن در طبیعت آسیبی به چرخه آن وارد نمی‌کند.

مراقبت از اسباب‌بازی چوبی

 اسباب‌بازی چوبی قابلیت شستشو دارد. برای شستن آنها کافی است سینک ظرفشویی را با آب گرم پر کنید. مقدار کمی مایع ظرفشویی در آب حل کنید و اسباب‌بازی‌ها را در آب گرم بشویید. پس از شستشو آنها را با حوله ای خشک کنید و بگذارید کاملا خشک شود. با مالیدن روغن به سطح آن می‌توانید جلا و زیبایی چوب را حفظ کنید. توجه داشته باشید که اسباب‌بازی که کودک به دهان می برد را بهتر است روغن نزنید.

روابط عمومی زی زی
ارسال دیدگاه