لزوم سبزیجات برای کودکان

لزوم سبزیجات برای کودکان

لزوم سبزیجات برای کودکان

الگو و گرایش‌های غذایی کودکان از همان طفولیت شکل می‌گیرد که والدین باید به این نکته توجه داشته باشند.اگر بچه‌ها در این سنین با غذاهای سالم آشنا شوند، مشکلات خوردنشان در سنین بالا کمتر بوده و انتخاب غذای سالم‌تری خواهند داشت.

بچه‌ها در خوردن و انتخاب‌های غذای خود از والدین و بزرگ‌ترها تقلید می‌کنند.پدر و مادری که خود علاقه به خوردن سبزیجات ندارند و کمتر از این مواد غذایی استفاده می‌کنند، نباید انتظار داشته باشند که بچه‌ها مشتاقانه این مواد غذایی را مصرف کنند.پس بهتر است به انتخاب‌های غذایی خود، توصیفی که از غذا داریم و حرف‌هایی که روی میز غذا و سفره رد و بدل می‌شود، توجه بیشتری کنیم.

در دسترس بودن مواد غذایی سالم بسیار مهم است.یخچال، فریزر و کابینت‌های آشپزخانه‌ای که با سوسیس و کالباس، انواع غذاهای آماده، انواع سس‌ها و نوشابه‌ها، کیک و شیرینی‌ها پر می‌شود، معمولاً جای کمتری برای سبزیجات و میوه‌های تازه دارد و خود به خود ذائقه و الگوی غذایی خانواده و خصوصاً بچه‌ها نیز به همین نوع غذاها کشیده می‌شود.

یکی از راه‌های تشویق کودکان به خوردن سبزیجات، برش مواد به شکل صورتک یا حیوانات است

 

لزوم سبزیجات برای کودکان
لزوم سبزیجات برای کودکان

 

حال با توجه به موارد بالا راهکار عملی برای علاقه‌مند کردن بچه‌ها به خوردن غذاهای سالم مثل سبزیجات چیست؟* از بچه‌ها برای تهیه غذا،چیدن میز و تزئین غذاها و حتی خرید مواد غذایی کمک بگیرید.

خیلی وقت‌ها دیده می‌شود بچه‌ها خود علاقه‌مند به کمککردن به مادر یا پدر در این موارد هستند.علاقه کودک را سرکوب نکنید.از همین فرصت برای ترغیب آنها به خوردنغذاهای سالم کمک بگیرید.بچه‌ها با کمک، نظارت و کنترل شما می‌توانند به عنوان مثال یک سالاد سبز تهیه کنند.ازبچه‌هامی‌توانید در شستن کاهو، کلم، خیار، گوجه فرنگی و…، تکه و خرد کردن این سبزیجات با نظارت شما، افزودن کشمش، کنجد یا تخم آفتابگردان برای تزئین سالاد کمکبگیرید.

* برای تزئین خوراک مرغ و گوشت و سالاد الویه با سبزیجات فراوان، از بچه‌ها کمک بگیرید.با این کار هم بچه‌ها با این مواد غذایی رنگارنگ و پرفایده آشنا می‌شوند و همین عامل روی ترجیحات و انتخاب غذایی آنان نیز اثرگذار است.

* علاوه بر راه‌هایی که اشاره شد، روش‌های آسان، جذاب و ساده بسیار زیادی برای افزایش دریافت سبزیجات وجود دارد که کافی است کمی خلاقیت به خرج بدهید و از امتحان غذاهای جدید نترسید و اشتیاق برای امتحان غذاهای جدید و متنوع داشته باشید.

لزوم سبزیجات برای کودکان
لزوم سبزیجات برای کودکان

روش های علاقه مند کردن کودکان به خوردن

آن‌ها را در وعده‌های غذایی خود بگنجانید

یک راه آسان برای مصرف سبزیجات، ترکیب آن‌ها در وعده‌های غذایی کودک است. به عنوان مثال می‌توانید برخی از آن‌ها را در تهیه سس ماکارونی یا خرد شده آن‌ها را در انواع سوپ به‌کار ببرید. گاهی در کنار میوه‌ها، انواع سبزیجات رنگی مثل هویج، کرفس یا کاهوی شسته‌شده هم در دسترس او قرار بدهید.
ممکن است زمان زیادی ببرد تا کودک با برخی از سبزیجات ارتباط برقرار کند، پس صبور باشید. برای شروع حتی دو لقمه از آن هم قابل‌قبول است.

لزوم سبزیجات برای کودکان
لزوم سبزیجات برای کودکان

به آن‌ها حق انتخاب بدهید

در وعده‌های غذایی به انتخاب او اهمیت بدهید و از او بپرسید که مایل است کدام یک از سبزیجات را در ظرف سالاد یا روی پیتزای خود داشته باشد. در صورت داشتن یک باغچه کوچک می‌توانید کودک را در پرورش سبزیجات دخالت بدهید یا گاهی برای خرید او را همراه خود ببرید و اجازه دهید میوه و سبزیجات مورد علاقه‌اش را انتخاب کند.
از کودکان در شستن و خردکردن کاهو، کلم، خیار، گوجه‌فرنگی و…کمک بگیرید. احساس همکاری و مشارکتی که با این روش به کودکان دست می‌دهد، آن‌ها را به آن چه در تهیه‌اش دخالت داشته‌اند علاقه مندتر نشان می‌دهد.

به خوراکی‌های حاوی سبزیجات تنوع بدهید

خوردن سبزیجات به شکل خام یا سالاد در طولانی‌مدت کودک را دل‌زده می‌کند. تهیه انواع اسموتی یا بشقابی از خلال‌های رنگی سبزیجات بخارپز شده به همراه سس ماست سالم و طعم‌دار می‌تواند آن‌ها را به خوردن سبزیجات تشویق کند. گاهی کودک به جای هویج بخارپز ، سرخ‌شده آن را ترجیح می‌دهد که در این‌صورت می‌توانید با کمی روغن زیتون آن را تهیه کنید.

لزوم سبزیجات برای کودکان
لزوم سبزیجات برای کودکان

درباره فواید سبزیجات با بچه‌های خود صحبت کنید

اغلب کودکان اصرار شما برای خوردن سبزیجات را درک نمی‌کنند. در کودکان بزرگ‌تر صحبت‌کردن درباره فواید تک‌تک سبزیجات، بهترین راه برای تشویق به خوردن آن‌هاست.
از گفتن جملات منفی مثل «احتمالا از این غذا خوشت نمی‌آید، اما بهتر است آن را امتحان کنی» خودداری کنید. درعوض با جملات مثبت و استفاده از سبزیجات جدید در کنار غذاهای آشنا و موردعلاقه کودک، او را تشویق به خوردن کنید.

الگوی آن‌ها باشید

بچه‌ها در انتخاب غذای خود از والدین و بزرگ‌ترها تقلید می‌کنند. پدر و مادری که خود علاقه به خوردن سبزیجات ندارند و کمتر از این مواد غذایی استفاده می‌کنند، نباید انتظار داشته باشند که بچه‌ها مشتاقانه این مواد را مصرف کنند. تماشای هر روزه بشقاب حاوی سبزیجات پدر و مادر، کودکان را به انتخاب مشابه ترغیب می‌کند.

روابط عمومی زی زی
ارسال دیدگاه